statistika.webstranka.sk
11.09.2010 22:17:32 ME mužov - Premiérové zlato Chorvátov, bronz pre Srbov
<< staršia<< všetky >>novšia >>
ZÁHREB 11. septembra (SITA) - Majstrami Európy vo vodnom póle mužov sa na kontinentálnom šampionáte v chorvátskom Záhrebe stali domáci reprezentanti. Chorváti v sobotňajšom finále triumfovali nad výberom Talianska 7:3. Bronz si vybojovali hráči Srbska, ktorí v zápase o 3. miesto zvíťazili nad Maďarmi 10:8.
Najcennejší kov z ME Chorváti získali prvýkrát v histórii, doteraz mali na svojom konte iba dve strieborné medaily. V minulosti neuspeli vo finále v rokoch 1999 v talianskej Florencii a o štyri roky neskôr v slovinskom Kranji. Taliani premárnili šancu získať zlato po pätnástich rokoch, naposledy sa z finálového triumfu radovali vo Viedni 1995. Medzičasom získali iba jedno striebro (Budapešť 2001) a jeden bronz (Florencia 1999).
Vo finále si domáci tím vypracoval poľahky dvojgólový náskok, no o ten ešte v úvodnej štvrtine prišiel. V náročnom vysoko taktickom zápase sa Chorváti opäť ujali vedenia v 14. min a s najtesnejším náskokom vstupovali aj do druhej polovice duelu. V tretej štvrtine pridali domáci ďalšie dva góly a v záverečnej 8-minútovke si už nielenže ustrážili vedenie, ale ho aj zvýšili a zaslúžene sa tešia z premiérového zlata na ME.
Srbom sa na ME v Záhrebe nepodarilo obhájiť strieborné medaily z Malagy 2008, Maďari sobotňajšou prehrou nezopakovali zisk bronzu z predchádzajúceho kontinentálneho šampionátu. Srbskí reprezentanti v zápase o 3. miesto ani raz neprehrávali a súperovi dovolili vyrovnať iba raz - v 2. min na 1:1. Potom si už udržiavali mierny náskok, ktorý v štvrtej štvrtine narástol až na 4 góly (v 30. min 10:6). V závere už Maďari dokázali len skorigovať na konečných 10:8.
"Myslím si, že v tomto zápase sme mali hernú prevahu, ale hráči ju svojou nervozitou nedokázali naplno využiť. V semifinále sme odohrali veľmi ťažký duel s Chorvátskom a som napokon rád, že sme duel o bronz vôbec zvládli,“ poznamenal po zápase tréner víťazného kolektívu Dejan Udovičič. Autor dvoch gólov maďarského tímu Dénes Varga stretnutia ohodnotil slovami: "Proti Srbom hráme často a poznáme sa navzájom veľmi dobre. Nie je medzi nami veľký rozdiel, no dnes boli o trochu lepší. Pred šampionátom sme verili v postup do finále, semifinálová prehra s Talianskom je pre nás katastrofou.“

Finále
Chorvátsko - Taliansko 7:3 (2:2, 1:0, 2:0, 2:1)

Zápas o 3. miesto:
Srbsko - Maďarsko 10:8 (3:1, 2:2, 2:1, 3:4)
Góly: Udovičič a Filipovič po 3, Raden 2, Gočič a Prlainovič po 1 - Madaras, Dénes Varga a Kis po 2, Szivos a Hosznyanszky po 1.