www.vodnepolo.sk www.vodnepolo.sk
statistika.webstranka.sk
28.07.2014 11:23:38 Zomrel František Jarušek
<< staršia<< všetky >>novšia >>
BRATISLAVA 28. júla (SITA) - Vo veku úctyhodných 91 rokov v piatok 25. júla zomrel dlhoročný vodnopólový hráč, funkcionár a doživotný čestný predseda Slovenského zväzu vodného póla (SZVP) František Jarušek. Zakladateľa známeho vodnopólového turnaja o Dunajský pohár v roku 2005 za obrovské zásluhy ocenili Bronzovými olympijskými kruhmi Slovenského olympijského výboru, ktoré mu venoval predchádzajúci prezident Medzinárodného olympijského výboru (MOV) Jacques Rogge. V roku 2010 sa stal laureátom Ceny primátora mesta Bratislava za celoživotné dielo aktívneho športovca, funkcionára a propagátora vodného póla, ako aj popularizátora zdravého životného štýlu. Posledná rozlúčka s Františkom Jarušekom sa uskutoční v piatok 1. augusta o 14.00 h v bratislavskom krematóriu.
František Jarušek sa narodil 23. marca 1923 v Bratislave a ako trinásťročný bol plavcom aj vodným pólistom v Slovenskom plaveckom klube Bratislava. Vo veku 17 rokov sa stal dorasteneckým majstrom republiky v plávaní a vo vodnom póle bol hráčom dorasteneckého výberu Slovenska. Vzápätí bol ligovým hráčom SPK Bratislava a ATK Praha, pokračoval ako vodnopólový tréner, bol členom trénerskej rady zväzu a rozhodcovskej komisie. Už v roku 1943 (ako dvadsaťročný, pozn.) pracoval ako funkcionár na zväzovej úrovni, keď sa stal medzinárodným tajomníkom Slovenského plaveckého zväzu, v roku 1945 bol iniciátorom a spoluzakladateľom Česko-slovenského amatérskeho plaveckého zväzu. Dlhé roky pôsobil v rôznych vedúcich orgánoch slovenského aj česko-slovenského vodného póla, v rokoch 1968 až 1979 bol predsedom úseku česko-slovenského vodného póla a následne predsedom Slovenského a prvým podpredsedom Česko-slovenského zväzu plaveckých športov. Jednou z jeho hlavných aktivít bola snaha o zvýšenie právomocí vodného póla v rámci zväzu plaveckých športov a jeho samostatné komplexné riadenie. V roku 1990 sa jeho veľká snaha skončila vznikom samostatného Česko-slovenského zväzu vodného póla, v tom istom roku sa stal jeho doživotným čestným predsedom.
V roku 1952 sa stal František Jarušek medzinárodným rozhodcom FINA (Medzinárodná plavecká federácia) a LEN (Európska plavecká liga), v rokoch 1970 až 1991 bol delegátom Európskej komisie vodného póla (EWPC) pre medzinárodné súťaže. V roku 1972 na olympijských hrách v Mníchove aj na premiérových vodnopólových majstrovstvách sveta v roku 1973 v Belehrade bol sekretárom pre hodnotenie výkonov rozhodcov, v roku 1980 na OH v Moskve bol členom rozhodcovského zboru. Pravidelne bol účastníkom seminárov FINA a LEN pre vodnopólových rozhodcov. Dlhoročnou aktívnou účasťou prispieval František Jarušek k formovaniu pravidiel vodného póla v medzinárodnom meradle a spolupracoval na metódach a systémoch hodnotenia výkonnosti rozhodcov. V roku 1964 pôsobil krátkodobo na Kube ako poradca pri rozvoji vodného póla v tejto krajine a osobne sa stretol s Fidelom Castrom.


fr;mj
  
Vývoj mobilných aplikácií pre Android a smartfóny. Vývoj eshopov a webových aplikácií.
Webhosting a server housing. © 1998-2018 Dynatech s.r.o.